Financování dřevostaveb

Prefab Homes
02.09.2018

Složitější procesy 
Procesy schválování budou složitější ze dvou hledisek. Prvním jsou licence vycházející z nové zákonné úpravy. Cílem ČNB je pročistit trh od nekvalifikovaných zprostředkovatelů, jejichž práce dodnes často spočívala pouze v kalkulaci splátek a napojení klienta na pobočku banky. Je dobré si uvědomit, že hypoteční úvěr je obvykle největší obchod, který klient ve svém životě provede. Na tuto skutečnost stát reaguje zvýšením tlaku na odbornost pracovníků v sektoru. Dlouhodobě zůstanou v sektoru pouze licencovaní specialisté. 

Za druhým hlediskem stojí samotné banky. Současná praxe spočívala ve využívání jednoho centrálního schvalovacího místa. Nově budou banky schvalovat každou fázi úvěrování zvlášť u specializovaného schvalovatele: sazby, příjmy a registry klienta, nemovitosti a odhady jejich hodnoty, a celková supervize celého úvěru. Uvedení licencovaní specialisté budou mít pravomoc celý proces koordinovat a zajistit jeho rychlé a hladké zpracování.

Vyšší sazby 
S pravděpodobností blížící se jistotě předpokládáme další zvyšování úrokových sazeb ČNB (zaměříme se na základní dvoutýdenní repo sazbu). Toto zvyšování by mělo být pozvolné, tedy za čtvrtletí maximálně o 0,25% a celkově za rok 2018 o cca 0,5% na hodnotu 1%. To povede ke zvyšování úroků bank pro konečné klienty o podobný nárůst. Takže na konci roku 2018 můžeme očekávat hypoteční sazby okolo 3%.

Některé banky se rozhodly konkurovat na trhu nižší sazbou za předpokladu, že klient uhradí náklady na vyřízení úvěru (zřízení úvěru, placený odhad atd.). Jiné naopak zůstávají u strategie úvěrů bez poplatků, ale s méně výhodnou úrokovou sazbou. Pro orientaci ve stále složitějším prostředí budou sloužit zmínění specialisté, kteří nejsou podřízeni žádné konkrétní bance. Banky jsou si toho vědomy a budou skrze tyto specialisty stále ve větší míře poskytovat svým klientům benefity.

Schvalování a kontroly 
EU vede také obor finančnictví ke stále větší ochraně spotřebitele (zákon o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 sb.). Důsledkem je zpřísněná kontrola bonity klientů a hodnoty zastavovaného majetku (typicky kupované nemovitosti). Příkladem je dokládání dalších dokumentů (kromě potvrzení příjmů zaměstnance a daňového přiznání) jako jsou výpisy z běžného bankovního účtu, kontroly evidenčních listů důchodového pojištění, výplatních pásek a pracovních smluv. U podezřelých případů se banky budou dokonce obracet na Úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Akontace 
Dalším způsobem ochrany spotřebitele z pohledu státu a ČNB je úvěrování vůči stále větším vlastním zdrojům a zajištěním nemovitostí. Tedy míra LTV (Loan To Value = podíl úvěrové části vůči hodnotě zastavované nemovitosti) bude spíše klesat a pohybovat se do 80%. Tedy klient bude muset disponovat alespoň 20% vlastních zdrojů vůči hodnotě nemovitosti. Řešení hledají developerské a stavební společnosti v bližší spolupráci s konkrétními bankami, které jsou ve větším objemu vstřícnější garantovat výši zástavy nemovitosti. Obzvláště to platí u moderního bydlení, při jehož realizaci jsou v hojné míře používány nejmodernější technologie a postupy.

Úvěrové zatížení klienta 
Další rostoucí překážkou je posuzování bonity klientů z pohledu stávajících úvěrů (typicky spotřebitelských) vůči jejich příjmům. V praxi to znamená, že pokud by klient přesáhl v součtu měsíčních splátek stávajících úvěrů se splátkou nové hypotéky např. 70% pravidelného měsíčního příjmu, nebude mu poskytnuta hypotéka, přestože by měl jinak dostatečné příjmy.

Závěrem 
Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že se bude dlouhodobě financování úvěrem komplikovat a banky se budou čím dál více lišit v podmínkách úvěrování, a to se bude navíc v čase měnit. Bude významně záležet na individuální situaci klientů a jejich aktuálních potřebách pro nalezení reálného a vhodného řešení. Stále častěji bude součástí řešení konsolidace (sloučení) stávajících úvěrů a výsledná hypotéka bude častěji dofinancována jiným úvěrem. Na druhou stranu budou tuto složitou situaci řešit certifikovaní specialisté, kteří budou napříč trhem hledat vhodné řešení. Ty si budou čím dál častěji přímo navazovat developeři a stavební firmy, které jsou přirozeně motivovány prodejem svých nemovitostí k tomu, aby klient získal kvalitní finanční servis a dostal finanční prostředky k realizaci svého bydlení.
Všechny novinky
Prefab Homes

Proč si vybrat Prefab Homes

Prefab Homes Rychlá výstavba
Díky našemu systému výroby a výstavby trvá realizace domů v průměru 8-12 týdnu do finálního díla, tedy domu k Vašemu okamžitému nastěhování a užívání. Nečekejte na svůj nový domov roky. S námi bydlíte už za pár týdnů
Prefab Homes Osobní přístup
Jsme si vědomi toho, že stavba domu je pro naše zákazníky důležitým milníkem v životě. Přistupujeme tedy ke každému zákazníkovi s individuálním a osobním přístupem, aby se sny o bydlení našich zákazníků staly realitou.
Prefab Homes Úsporné řešení
Váš nový dům nebude zátěží pro Váš rodinný rozpočet. Klademe veliký důraz na tepelnou izolaci a efektivní systém vytápění, díky kterému budete žít pohodlně, ale úsporně. Součásti standardu je i podlahové vytápění.
Prefab Homes Nízká cena
Technologie výstavby našich domů nám umožňuje držet ceny pod průměrem podobných nemovitostí v rámci České Republiky se zachováním stejné, nebo dokonce lepší kvality výsledného díla.
Prefab Homes

Individuální řešení domů

Prefab Homes
Úprava dispozice typových domů
U typových domů, můžete takřka libovolně upravit dispozici domu. Mnoho klientských změn je ZDARMA jako například přesouvání oken, dveří, příček či zrcadlení domu. Do typových domů můžete přidat prvky nebo odebrat ze standardu. Potřebujete například rozdělit velký prostor na dva menší nebo dva pokoje spojit v jeden a vytvořit šatnu, vše je umožněno. Změny se nemusí týkat pouze vnitřních prvků, ale také celkové velikosti půdorysných rozměrů. Dům můžete zvětšit či zmenšit oproti typovému provedení a dokonce měnit i tvar střechy. Typové studie vždy upravujeme podle konkrétních potřeb každého klienta s ohledem na umístění domu na pozemku. Díky takovým změnám si skutečně vytváříte individuální řešení šité na míru každého z nás
Prefab Homes
Vlastní návrh domu
Máte vlastní představu či návrh, zaujal vás v katalogu nebo na internetu nějaký dům? Zašlete nám jej a naše projekční kancelář po vzájemné konzultaci potřeb a požadavků vám zpracuje studii domu s přesnou cenou včetně všech doplňků, které požadujete. V současné době naleznete řadu různých dispozic , které mohou zdánlivě působit zajímavě, avšak při zpracování projektu zjistíte, že např. velikost zádveří je nedostačující, v pokoji nemáte kde umístit šatní skříně, mnohdy chybí úložné prostory nebo si nedokážete poradit jak vhodně umístit sedací soupravu s obývací stěnou. Rádi vám zpracujeme vaši studii domu vycházející z našeho konstrukčního řešení a doplníme užitečné prvky, které oceníte.
Prefab Homes Prefab Homes Prefab Homes Prefab Homes Prefab Homes